![]() |
| Samsung Galaxy S23 Ultra comes with specs like quad camera on the back, Snapdragon Gen 2 chipset, 12GB RAM & upto 1TB internal storage and many more |
Samsung Galaxy S23 Ultra - Specs & Price
| KEY SPECS | |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Rear Camera | 200 MP + 12 MP + 10 MP + 10 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| GENERAL | |
| Launch Date | February 2, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| PERFORMANCE | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa core (3.36 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 740 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Display |
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels |
| Pixel Density | 501 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen |
| Brightness | 1750 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| DESIGN | |
| Height | 163.4 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 233 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | Green, Red, Phantom Black, Cream, Graphite, Sky Blue, Lime |
| Waterproof | Yes, Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter), IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| PRIMARY CAMERA | |
| Camera Setup | Quad |
| Resolution | 200 MP f/1.7, Wide Angle, Primary Camera 12 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera 10 MP f/2.4, Telephoto Camera 10 MP f/4.9 |
| Sensor | S5KHP2, ISO-CELL |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 14500 x 13650 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps, 3840x2160 @ 60 fps, 1920x1080 @ 240 fps |
| FRONT CAMERA | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Removable | No |
| TalkTime | Up to 49 Hours(4G) |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Yes, Fast, 45W: 65 % in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| STORAGE | |
| Internal Memory | 256GB + 12GB RAM 512GB + 12GB RAM 1TB + 12GB RAM |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| USB OTG | Yes |
| NETWORK & CONNECTIVITY | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wi-Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| MULTIMEDIA | |
| FM Radio | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| PRICE | |
| 12GB RAM + 256GB Storage | Rs. 124999/- |
| 12GB RAM + 512GB Storage | Rs. 134999/- |
| 12GB RAM + 1TB Storage | Rs. 154999/- |
Samsung Galaxy S23 Ultra is launched on February 2, 2023, with a Quad camera on the back consisting of 200MP + 12MP + 10MP + 10MP camera lens. Samsung S23 Ultra is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 which claims to be the fastest & efficient processor so far in the market. The phone comes up with a different storage variant such as - 256GB + 8GB RAM, 256GB + 12GB RAM, 512GB + 12GB RAM & 1TB + 12GB RAM & you will not find any microSD card slot in this phone.
Samsung Galaxy S23 Ultra Pros & Cons
| Pros | Cons |
|---|---|
| Large & Bright display | Expensive |
| Excellent Battery Life | No improvements in fast charging |
| Fast Performance | No charger in the box |
| S Pen is still unique |
