Lava has recently launched its new smartphone Lava Blaze 2, with impressive specs at an affordable price of Rs. 8999/-. The phone boasts a Unisoc T616 processor and 6GB of RAM, which allows smooth performance and it comes with 128 GB of internal storage, which can be expanded up to 1 TB using a microSD card. The phone features a 13 MP + 2 MP rear camera and an 8 MP front camera. The Lava Blaze 2 also has a 6.5-inch (16.51 cm) display with a resolution of 720 x 1600 pixels. The phone is powered by a 5000 mAh battery. The Lava Blaze 2 runs on Android 12 out of the box. Overall, the Lava Blaze 2 comes in three color variants: Glass Blue, Glass Black & Glass Orange Camera.
Lava Blaze 2 Full Specs & Price
| Key Specs | |
|---|---|
| RAM | 6 GB |
| Processor | Unisoc T616 |
| Rear | Camera 13 MP + 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches (16.51 cm) |
| General | |
| Launch Date | April 18, 2023 (Expected) |
| Operating System | Android v12 |
| Performance | |
| Chipset | Unisoc T616 |
| CPU | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM | 6 GB |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches (16.51 cm) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Design | |
| Height | 164.9 mm |
| Width | 76.1 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 203 grams |
| Colours | Glass Blue, Glass Black, Glass Orange Camera |
| Primary Camera | |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP - Primary Camera, 2 MP - Macro Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Front Camera | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Battery | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | No |
| TalkTime | Up to 40 Hours(4G) |
| Standby time | Up to 595 Hours(2G) |
| Quick Charging | Yes, Fast, 18W |
| USB Type-C | Yes |
| Storage | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| USB OTG | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Network & Connectivity | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Multimedia | |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Sensors | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| Price | |
| Price | Rs. 8999/- (INR) |
